Zpět na blog

WordPress 4.0 – psychologický milník?

Je tomu něco přes 3 měsíce, co vyšel WordPress 3.9 a přes 4 roky, co je venku verze 3. Další milník se blíží – čtvrtá pořadová verze vychází 3. září 2014. A o čem vlastně bude?

Číslo 4.0 vypadá velkolepě, avšak jak oznámil hlavní vývojář Matt Mullenweg, jedná se „pouze“ o verzi mezi 3.9 a 4.1. Jinými slovy, nový WP nepřináší až tak moc změn, jak bychom možná mohli čekat. Dalo by se to nazvat jako „psychologický milník WordPressu“. Přes to se ale pár zajímavých novinek najde. Udělal jsem si ten čas a trochu otestoval druhou betaverzi WordPressu 4. Níže naleznete pár zajímavých novinek, na které jsem narazil.

Vývojáři WordPressu pojmenovávají své verze podle jazzových hudebníků. Ohledně jazzmena pro 4.0 ale zatím žádné informace zveřejněny nebyly.

Náhled videa v editoru (YouTube aj.)

WordPress již ve verzi 3.9 dokázal automaticky zpracovat odkaz na youtube video a vložit jej přímo do příspěvku/stránky. Tato funkce měla ale  několik „much“. Asi tou nejotravnější bylo, že pokud jste měli odkaz klikací, tak se vám video vložilo 2x za sebou. Další problém byl s odkazem s „https://“ – tuto část odkazu WP neskryl, ale vyhodil před video, což mnohdy vypadá dost podivně. Bylo tedy potřeba videu zrušit odkaz a odstranit „s“ z „https“ .

Tyto problémy jsou ve verzi 4.0 vyřešeny a navíc už přímo v editoru vidíte náhled videa.

Mřížkový náhled knihovny médií

Při projíždění knihovny médií se nyní vaše soubory zobrazují v mřížce, která je v mnoha ohledech přehlednější. Po kliknutí se navíc otevře modal okno, takže i samotná úprava souborů je mnohem elegantnější a rychlejší – vesměs všechny úpravy se zpracovávají ajaxem.

Také náhled vložené galerie v příspěvku vypadá zase o něco lépe.o Je hraničená a po najetí myši na náhled vidíte název obrázku.

Přepracované rozhraní instalace pluginů

Asi jedna z nejpříjemnějších kosmetických změn nové verze. Instalace pluginů dostává zcela nový rozměr. Výsledky, které dostanete vyhledáváním nebo návrhem, obsahují nyní daleko více informací a podobně jako knihovna médií mají zobrazení v mřížce.

Další novinky

Aktualizace TinyMCE

V nové verzi TinyMCE (vizuální editor) si budeme moci konečně volit vlastní barvy textu a seznamy dostanou větší odsazení.

Volba jazyka před instalací

Před instalací samotného WordPressu si budete moci zvolit, v jakém jazyce jej vlastně chcete.

Pohodlnější vizuální editor

Také vás štvalo, že při psaní delšího příspěvku byl občas problém někam odscrolovat? Ve verzi 4.0 vertikální scrolbar u vizuálního editoru zcela zmizel a při scrolování se fixuje panel s nástroji na vršku stránky. Úprava delšího článku je tedy mnohem jednodušší a rychlejší.

Co dalšího?

Verze 4.0 přináší několik dalších drobností a samozřejmě opravy větších či menších chybek. Vývojáři pracují také na velice nadějném pluginu – Front-end Editor, který nám umožní správu obsahu webu přímo v jeho výstupu – tedy bez nutnosti vstoupit do administrace.

Chcete-li si betaverzi vyzkoušet, můžete si ji přímo stáhnout z oficiálních stránek WP, nebo si nainstalovat plugin WordPress Beta Tester, který Vám umožní váš WP aktualizovat i na betaverzi.

Užili jste si článek? Pokud ano, budu rád za sdílení.

Autor: Tomáš Ševčík

Tvorbou webů na WordPressu a vývojem webových aplikací se zabývám už přes 13 let. Zajímám se o veškeré webové trendy, samotný Wordpress a technologie a občas o tom něco napíšu. Více o mně 

A co vaše názory?

Napište svůj názor