Zpět na blog

Označení „Copyright ©“ (nejen) na webech – je k něčemu dobré?

Céčko v kolečku – určitě všichni znáte. Vyskytuje se na většině webů, v tiskovinách nebo v televizi. Stal se takový zvyk tento symbol, často doplněný o text „Všechna práva vyhrazena“ a rok, automaticky používat – aniž bychom se vlastně zamysleli nad tím, k čemu to je dobré a jestli to má vůbec nějaký význam.

Ano, asi tušíte správně, že význam moc nemá. Respektive vůbec. V české legislativě (a dnes už i ve zbytku světa) je „Copyright ©“ zcela bezvýznamný prvek a plní spíše funkci dekorace.

Původ označení „Copyright ©“

Copyright © pochází ze všeobecné úmluvy z roku 1952. Ta umožňovala v USA chránit autorská díla z jiných zemí, kde nebyla nutná registrace díla k jeho ochraně autorským právem. Stačilo dílo označit tzv. copyrightovou výhradou – tedy znakem ©, rokem vzniku, označením držitele autorských práv a popř. dodatkem „Všechna práva vyhrazena“ (pocházející z úmluvy z Buenos Aires) – a dílo jste měli chráněné autorským zákonem.

Význam dnes

Toto označení mělo význam pouze v USA a to jen do roku 1989. Od té doby není třeba nikde toto označení používat. Stalo se silným zvykem takto označovat nejen weby, ale i pořady, tiskoviny a jiná díla, a to i přesto, že u nás „©“ nikdy žádnou platnost nemělo. Umístění této značky samozřejmě není proti ničemu a nic tím nepokazíte, je to však zbytečné.

Tak jak si zajistím, aby mé dílo bylo chráněno autorským zákonem?

Nic zajišťovat nemusíte. Žádné označení není třeba, ani registrace díla. Dle zákona č. 121/2000 Sb.,  o právu autorském § 9, vzniká ochrana díla zcela automaticky.

§ 9 Vznik práva autorského

 1. Právo autorské k dílu vzniká okamžikem, kdy je dílo vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě.
 2. Zničením věci, jejímž prostřednictvím je dílo vyjádřeno, nezaniká právo autorské k dílu.

To znamená, že v okamžiku napsání článku, složení hudby, nakreslení obrazu, návrhu designu aj. je vaše dílo automaticky chráněno autorským zákonem.

Kopírování cizích textů, obrázků, hudby a jiného obsahu

Dle zákona č. 121/2000 Sb.,  o právu autorském § 30, si můžeme pro svou vlastní potřebu udělat kopii díla (uložit článek do počítače nebo si ho vytisknout, stáhnout si hudbu nebo film apod.). Už ale nesmíte dílo použít pro jakékoliv komerční užití.

§ 30 Volná užití

 1. Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.
 2. Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

Autorský zákon umožňuje použití částí díla jako citaci do jiného díla (např. když chcete do svého článku citovat něco, co napsal v jiném článku někdo jiný, nebo použít jeho fotografii).

§ 31 Citace

 1. Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
  1. užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
  2. užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,
  3. užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu;

vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

Tento symbol se tedy stal tak trochu zvykem bez jakéhokoliv opodstatnění. Na druhou stranu, někteří můžou namítnout (a taky namítají), že by v případném soudním procesu mohl mít „Copyright ©“ určitou váhu. A sice, že obviněný musel vědět, že je web chráněn autorským zákonem. Jsou to však pouze spekulace a jelikož u nás nic takového nikdy v platnosti nebylo, tak je to velice nepravděpodobné.

Užili jste si článek? Pokud ano, budu rád za sdílení.

Autor: Tomáš Ševčík

Tvorbou webů na WordPressu a vývojem webových aplikací se zabývám už přes 13 let. Zajímám se o veškeré webové trendy, samotný Wordpress a technologie a občas o tom něco napíšu. Více o mně 

A co vaše názory?

 1. Veronika Ždímal 22. srpna 2016

  Dobrý den přeji,

  a vztahuje se výše uvedené také na logo? Minulý rok jsem si nechala vytvořit své vlastní logo a celou dobu uvažuji o tom – nechat si jej nějakým způsobem chránit.

  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Veronika Ždímal

  • David 4. prosince 2016

   Dobrý den,
   ano určitě si nechte logo patentovat. Nedavno jsem viděl v pořadu 168 hodin jak to dopadne, když si vaše logo upraví nějaká firma a nechá si ho zapsat (patentovat). Doporučuji shlédnout reportáž o B7 (Beskydské sedmičce). Určitě tuto reportáž najdete někde na webu v archivu ČT.

  • Radomír Kohout 24. prosince 2019

   Označení copyrightem má význam, al dnes celkem, malý. Lepší než nic, nic to nestojí. Správné použití je ke znaku © přidat rok a ev jméno, či název firmy. Chránit logo či název firmy je vhodnější pomocí Trade mark (TM), kde je ale zapotřebí značku zaregistrovat.

  • Radomír Kohout 24. prosince 2019

   Kromě značky ™ můžete použít nejlépe znak ® , oba znaky je však nutno pro skutečnou ochranu značky opravdu zaregistrovat.

  • David Erben 21. ledna 2020

   Dobrý den, žiji roky v domění, že označení TM je neregistrované dle několika zdrojů, které jsem kdysi hledal. Nyní jsem našel třeba toto a tam je to i takto uvedeno: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Trademark . Registrovaná značka je dle mého posouzení pouze (R). Jinak co se týká prokazatelnosti, tak pokud je soubor v digitální podobě, popřípadě pokud existuje nějaký materiál, na/v kterém je váš obsah obsažen, lze použít metadata souboru, které obsahují i datum vytvoření, které se dají porovnat s datem vytvoření druhé strany. Problém může nastat, pokud dojde z nějakého důvodu k přepsání metadat, třeba pokud je dílo v .JPG a je to posláno emailem, ale neplatí to vždy, záleží jestli to mailserver přepíše. Živím se grafikou a věcmi kolem toho a pokud posílám data cizím osobám (novým klientům), snažím se aspoň posílat náhledy v PDF, které je důkladně zaheslované, což jde nějakými softwary obejít, ale lepší než nic. :-) Nicméně Vám zůstane důkaz.

 2. Jakub 5. února 2017

  Děkuji za tento článek :)

 3. Jarda 10. června 2017

  Dobrý večer chci se zeptat, vymyslel jsem a ztrávil několik hodin na vymyšlení loga s partou kamarádu akorát jsme se rozhádali a nechci aby mé logo používali dá se nějak ochránit můj výtvor? A aby nebyla možnost používáni mého vytvoru používat jelikož v budoucnu bych své logo použil pro svoje ucěli. Děkuji za odpoved

  • Tomáš Ševčík 11. června 2017

   Jardo, pokud jste autor loga vy, tak dle mého názoru je autorský zákon na vaší straně. Otázka je, zda jste schopný to prokázat. V tomto na 100 % neporadím, obrátil bych se pro jistotu na právníka znalého v těchto věcech.

   Tom.

  • Certifyitfirst 21. ledna 2021

   Dobrý večer, zabývám se komunikací online nástroje pro certifikaci vlastnictví. http://www.mytitle.com Náš systém vytvoří záznam o vašem vlastnictví libovolného, vámi nahraného digitálního souboru a tento záznam nahraje na blockchain, kde je (záznam) dohledatelný k potřebné verifikaci další stranou. Ráda bych znala váš názor, co si o takovém nástroji myslíte a zda li byste jej pro certifikaci vlastnictví svého díla použili.

 4. Dagmar 12. června 2017

  Dobrý den,
  obracím se na Vás s dotazem ohledně použití loga (VUT Brno) pro osobní účely. Jedná se konkrétně o výrobu dárkového trička k absolvování dané školy. Mohu logo školy vůbec využít nebo je to nějakým způsobem omezeno (případně zakázáno)? Předem děkuji za odpověď.

  • Radomír kohout 24. prosince 2019

   Nejlepší je dotázat se na VUT, zda vám svolí logo pro tyto účely použít.

 5. Vladi 25. května 2018

  Hezký den a jak si mohu patentovat logo nebo i třeba název knížky? Děkuji za odpověď Vladi

  • Tomáš Ševčík 27. května 2018

   Hezký den, doporučuji se obrátit přímo na Úřad průmyslového vlastnictví – http://www.upv.cz.
   Tom.

 6. Loki 25. června 2018

  Hezký den, zajímalo by mě, jak je to s uváděním COPYRIGHT © značky u blogů, v případě, že šablona blogu je stažená z internetu, spousta fotek bez udání zdroje taky a vlastník domény má doménu navíc ještě po expiraci… Může si někdo pak vůbec dát na takový blog výhradní COPYRIGHT ©?
  Děkuji :)

  • Tomáš Ševčík 26. června 2018

   Hezký den, pokud používáte šablonu staženou z internetu, tak i ta je něčí dílo a je automaticky chráněna autorským zákonem. Samotný „Copyright“ je samozřejmě nesmysl, pokud jej ale odstraníte bez vědomí autora, tak mu zasahujete do díla. Pak záleží na tom, jak má postavené podmínky používání šablony.
   Tom.

 7. Maria 28. června 2018

  Dobrý deň,
  http://www.bazos.sk ma copyright …neviete prosim vas naco konkrétne ?
  Dakujem za odpoveď

  • Tomáš Ševčík 28. června 2018

   Hezký den, viz článek. :-) Majitelé webů si jej do patičky dávají se zvyku, krom „dekorace“ to význam ale nemá žádný.
   Tom.

 8. Marcelo 6. srpna 2018

  Jsem grafik na volné noze a dostal jsem zakázku na redizajn jednoho loga zabírajícím se online kasinem (https://kasinoguru-cz.com). Po prvé se střetávám že klient vyžaduje zaregistrovat svoje logo (značku) jako copyright. Kde mám začít? Dá se copyright udělit i firmám ohledně online gamblingu? Kolik to asi všechno bude stát? Co všechno musí splnit logo? Děkuji.

 9. Jirka 27. ledna 2019

  Díky za článek. Každou chvíli se setkávám s tím, že mi někdo krade moje fotky z webu, často ořízli vodoznak a vůbec se nestydí je použít i pro vlastní komerční web pro zlepšení prodeje akvarijních rostlin. Bohužel pak musím všechny obeslat, aby fotky stáhly a mám s tím akorát víc práce. Hlavně když jde o zahraniční portály. Je nějaké rozumné řešení, jak porušení autorských práv řešit?

 10. Guy Peters 2. února 2019

  Není to pravda. RÚB neplatila v mnoha zemích, nikoliv jen v USA. Ale je fakt, že dnes má universálka význam jen v Kambodži.

 11. jana 18. března 2019

  Dobrý den,

  vymyslela jsem kreslenou figurku, lépe řečeno figurky, které jsou jedinečné. Tím myslím, že nic podobného celosvětově neexistuje, ne že se budou líbit. Přesto mám už nyní zájem jistého německého časopisu o pravidelnou publikaci i tu, u nás je zájem. Jak si mohu ochránit mé dílo? Zajímá mne jak ČR tak další země.

  Děkuji srdečně předem za odpověď j

  • Radomír kohout 24. prosince 2019

   Nejlepší je dotázat se na VUT, zda vám svolí logo pro tyto účely použít.

 12. Monika 27. března 2019

  Dobrý den, používá se znak copyrightu i v textu, když se odkazují na nějaký internetový zdroj? Např. Vzzzzzzzzzz (MPSV, (c) 2019) vzzzz…
  Děkuji za odpověď.

 13. Jane 29. července 2019

  Dobrý den,
  Chci se zeptat jak funguje Copyright když použiji internetový zdroj ( nebo úryvek a informace z textu z internetových stránek) pro svou bakalářskou práci. Je nutné získat povolení od daných stránek ?

  • makow 20. května 2020

   Ne, jen musíte uvádět zdroj. Bakalářka není komerční produkt. Zdroje doporučuji uvádět dle normy (viz http://www.citace.com).

 14. Mirka 30. ledna 2020

  Dobrý den, jak dlouho trvá autorské právo u grafik od malíře a grafika, který zemřel v roce 1986?

  • Pauli 1. června 2023

   50 let

 15. makow 20. května 2020

  Jakákoliv výše uvedená ochrana je iluzorní. A) Drobná změna a nelze to chránit. B) Jak chcete vymoci svá práva? Nejste-li koncern s právním oddělením, nemáte šanci, naše soudy to neumí soudit. A to i v případě větších prací, jako jsou návrhy designu.
  Jediné, co můžete udělat je, že upozorníte protistranu a požádáte o nápravu. Je n nich, jak se zachovají. Vše ostatní je jen teoretický a iluzorní bullshit..
  P.S. to Mirka: 70 let

 16. makow 20. května 2020

  Dnes je asi na internetu nejsmysluplnější vložit k práci jasné vymezení autorských práv pomocí loga CC (Creative Commons), které mají několik stupňů – najdete zde https://creativecommons.org

  • Martin 22. února 2021

   Dělám to stejně.

 17. Lucie 6. prosince 2022

  Dobrý den,

  mohu se zeptatm, jak mám řešit copyright pro klienty společnosti, kteří používají naše materiály na web a na sociální sítě ? je nutné mít nějakou smlouvu či něco jiné ? děkuji mnohokrát, Lucie

Napište svůj názor