Zpět na blog

Je Vaše doména opravdu Vaše?

Až příliš často se setkávám se situací, kdy si nechá klient zpracovat nové webové stránky a již vlastní doménu, která ale ve skutečnosti není jeho. Jeho podnikání to do doby, než se rozhodl změnit poskytovatele, nijak neomezovalo. Znáte to. Jednou za čas Vám přijde faktura za prodloužení webhostingových služeb a platnosti domény. Tu uhradíte, služby se prodlouží a víc neřešíte. Co ale, když se rozhodnete změnit poskytovatele webhostingu, nebo si jen nechat udělat nový web od jiného dodavatele?

Pokud Vaše doména není Vaše, tak to pro Vás může znamenat velkou řadu problémů.  Její skutečný majitel Vám ji totiž nemusí „pustit“, což Vám  může přivodit spoustu komplikací. Od běhání po úřadech, zajišťování úředně ověřených podpisů až po soudní procesy a v extrémních případech odkoupení za nemalé sumy nebo obstarávání nové domény.

Kdo je skutečný majitel mé domény?

Majitele .cz domény si můžete ověřit přes správce Nic.cz. Do vyhledávání v registru vložte Vaši doménu (včetně .cz) a u vyhledaného záznamu zkontrolujte položku „Držitel“. Je li držitelem Vaše firma, nebo jste to přímo Vy, tak je vše v pořádku.

Doporučuji ale zkontrolovat také údaje po rozkliku této položky. Hlavně e-mail. Pokud totiž provádíte s doménou jakékoliv úkony (např. přesun k jinému poskytovateli) tak na tento e-mail jsou zasílány klíče potřebné k dokončení akce. Doména může být sice napsána na Vaši firmu, ale e-mail může být na dodavatele. Což je téměř stejný problém, jako by doména nebyla Vaše.

Moje doména není moje! Co teď?

Moje doména není moje!

Tak zaprvé, klidnou hlavu. Pokud nejste vlastníkem své domény, neznamená to nutně problémy. Jejím držitelem bývá v tomto případě nejčastěji:

 1. Váš dodavatel webu (webové studio, freelancer)
 2. Webhoster (společnost, kde máte umístěné webovky)
 3. Zaměstnanec (současný nebo bývalý)
 4. Kamarád, známý

Pokud s majitelem domény máte dobré vztahy a Vaše spolupráce byla vždy bezproblémová, tak nebudete mít pravděpodobně žádné potíže s přepisem. Skutečný problém ale nastává v přesném opaku.

Pokud Vaši doménu vlastní Váš původní dodavatel webu

Tohle je nejčastější případ. Nechali jste si udělat webové stránky a Váš dodavatel Vám zaregistroval doménu a zajistil webhosting. Proč byste se měli starat o něco, co Vám zajistí přímo studio v rámci zakázky? Je to logické. Z etického hlediska by měl dotyčný registrovat doménu na Vaše jméno nebo firmu.

Bohužel, někteří spekulanti to nedělají a jako držitele uvádí sebe. Důvody můžou být různé, většinou se ale jedná o takovou pojistku, jak si Vás udržet u sebe. Někteří tvrdí, že tím šetří starosti pro klienta, předchází různým problémům a bla bla bla. Kecy v kleci.

Pokud Vaši doménu vlastní webhoster

Jedná se o téměř tentýž případ. Někteří webhosteři při registraci domén uvádí své údaje, namísto Vašich. Doména je tedy technicky jejich. Opět se jedná o pojistku, jak si Vás udržet pod sebou.

Webhostingové firmy v ČR tohle už většinou nedělají, avšak pár se jich stále najde. Sám jsem řešil už několik případů, jednou dokonce s poměrně velkou a známou společností, která nechtěla pustit domény svých klientů. Jelikož na to neměli právo, tak klient nakonec vyhrál a domény jsme úspěšně převedli a přepsali.

Pokud Vaši doménu vlastní Váš zaměstnanec

Další z případů. Zadali jste jednomu ze svých zaměstnanců úkol, aby zaregistrovali doménu. Ten ji z nějakého důvodu zaregistroval ale na své jméno. Ač to zní podivně, stává se to. Většinou z nevědomosti. Pokud je tento člověk stále Vašim zaměstnancem, tak by mělo být vše bez problému. Stačí se dohodnout na přepisu. Horší pak je, pokud už zaměstnancem není. A vy jej ještě jak naschvál ani nemůžete sehnat. Bez něj ale doménu tak lehce nedostanete.

A na konec – pokud Vaši doménu vlastní kamarád

Typickým případem je, když rozjíždíte podnikání nebo projekt a požádáte schopnějšího kamaráda, aby Vám zaregistroval doménu, nebo i udělal nějaké základní stránky. Ten tak učiní, ale může se stát, že údaje k doméně napíše na sebe. Platí stejné jako u předešlých případů. Pokud se domluvíte a Váš kamarád nebo známý nebude dělat potíže, doménu přepíšete lehce.

Rizika cizího vlastnictví domény

Kromě možných komplikací při převodu domény nebo přepisu má cizí vlastnictví mnoho dalších rizik.

Držitel může s doménou nakládat jak bude chtít. Bude li to případ zaměstnance, který odejde z Vaší firmy a tento odchod nebude zrovna přátelský a za nejlepších podmínek, tak se může chtít mstít. Doménu může zablokovat, posílat z ní e-maily jménem Vaší firmy nebo ji dokonce přesměrovat úplně jinam, kde by poničil Vaši pověst nebo přetáhl potenciální zákazníky ke konkurenci.

Takový doménový spekulant se může také rozhodnout, že Vám doménu prodá za nemalou sumu (např. deseti až sta tisíce), což se Vám už může opravdu prodražit.

Proto důrazně doporučuji – zkontrolujte si, zda jste majitelem své domény a pokud ne, zajistěte si co nejdříve přepis. Vyhnete se tak případným komplikacím a problémům, které by mohly v budoucnu nastat.

Přepis domény

Nejste li držitelem své domény, doporučuji si zajistit přepis. Jak na to?

V prvé řadě je potřeba kontaktovat současného držitele a informovat ho o této situaci. Z etického hlediska by neměl mít nic proti a spolupracovat. Bohužel, ne každý je takový. Jakmile bude majitel spolupracovat, kontaktujte svého registrátora (což je zpravidla webhostingová společnost) s žádostí o změnu majitele domény. Ve většině případů Vám vystaví žádost, kterou pak musíte opatřit dvěma úředně ověřenými podpisy – jeden bude Váš, jeden současného držitele domény. Tuto žádost pak pošlete zpět svému registrátorovi a ten zařídí přepis.

Poznámka: Tento postup může být pro každého registrátora jiný. Někdo například nepožaduje úředně ověřené podpisy pro .cz domény. Jinde se zase žádost posílá přímo správci .cz domén NIC.CZ.

Pokud doménu ještě nemáte a chystáte si spustit internetovou prezentaci, pohlídejte si a po svém dodavateli požadujte, abyste majitelem domény byli Vy.

Užili jste si článek? Pokud ano, budu rád za sdílení.

Autor: Tomáš Ševčík

Tvorbou webů na WordPressu a vývojem webových aplikací se zabývám už přes 13 let. Zajímám se o veškeré webové trendy, samotný Wordpress a technologie a občas o tom něco napíšu. Více o mně 

A co vaše názory?

 1. Tomáš Matonoha 25. února 2014

  Pokud je registrátor domény uvedený jako majitel, je vhodné tohle publikovat veřejně a napsat i na nějaké fórum, aby to ostatní varovalo. Mě se to stalo u http://www.hexageek.com

  • Tomáš Ševčík 25. února 2014

   Já měl tento problém např. se společností http://www.media4web.cz. Její majitel nechtěl pustit domény dvou mých klientů. Jak vidím, tak doména sdom.cz je stále v jeho vlastnictví. Na facku tohle. :-)

   Jinak Firem jako takových, které si píšou domény na sebe namísto na klienta, bych mohl vypsat více.

 2. Honza 8. července 2018

  Dobrý den, jak bych měl postupovat pokud firma, která mi dělala web si zaregistrovala doménu na sebe a nyní mi ji chce prodat? Nehledě na to že web udělali úplně na h***o. Jedná se o společnost MEDIATEL, rozhodně nedoporučuji spolupráci.

  • Tomáš Ševčík 9. července 2018

   Hezký den, Honzo,
   tady zřejmě záleží na tom, co máte ve smlouvě a také za kolik vám ji chce dodavatel prodat. Obrátil bych se na právníky.
   Tom.

 3. Míra 1. června 2023

  Vlastním doménu a dnes jsem náhodou zjistil, že ji v různých podobách používají jiní lidé . Co se dá proti tomu dělat ? díky

Napište svůj názor